Jättivuoren leirikoulu Högsåraan

4.-7.9.2018

Bussimme lähti matkaamaan tiistai aamuna koulun pihasta kohti Svartnääsiä  puoli yhdeksältä. Bussi matkan jälkeen ylitimme lossilla Svartnääsin ja Högsåran välin. Kun saavuimme Högsåraan , saaren asukas Gunilla esitteli meille saarta ja sen historiaa. Jaoimme luokkamme kahteen pienenpään ryhmään: norpat ja hylkeet. Norpilla oli vielä illalla lepakkoretki. Keskiviikkona molemmilla oli ongintaa ja kalan anatomiaa. Norpilla oli myös erätaitojen opettelua. Tutkimme myös merenpohjaa. Hylkeillä oli vielä illalla sauna ja lepakkoretki. Torstaina lähdimme kohti Bengtskärin majakkaa. Kiipesimme majakan valohuoneeseen ja näimme kauniit maisemat.  Opas kertoi meille majakan historiasta. Meillä oli myös mahdollisuus tutustua majakkaan omatoimisesti. Majakka saarella oli myös mahdollisuus uida. Kun saavuimme takaisin Högsåraan oli hylkeiden vuoro harjoitella erätaitoja. Torstaina oli norppien sauna vuoro. Illalla oli vielä leirinuotio ja yösuunnistus. Perjantaina oli aika lähteä kotiin päin. Meillä oli vielä leikkimielinen loppuhuipennus. Lähdimme bussilla Högsårasta ja olimme koululla puoli viideltä.

Tekijät: Matilda&Patricia