Ruoka nurkkaus: Karpalo-kinuskijuustokakku

Juhlavassa juustokakussa on ihana karpalo-kinuskiyhdistelmä ja paksu browniepohja. Kakun kruunaa trendikäs Dripping cake -tyylinen valuva suklaakuorrutus

Ainekset 8 annosta

Pohja

100 g tummaa leivontasuklaata 55%

100 g voita

3/4 dl sokeria

1/2 ruokokidesokeria

3/4 dl vehnäjauhoja

1/2 dl kaakaojauhetta

1/2 vaniljasokeria

2 pientä kananmunaa

Täyte

1 prk (2 dl) kuohukermaa

1 rs (180 g) maustamatonta tuorejuustoa

Kinuskitäyte

1 dl kuohukermaa

3/4 dl fariinisokeria

1 rkl sokeria

2 liivatelehteä

1 rkl kevytmaitoa

Karpalotäyte

2 1/2 dl (n. 150 g) mansikoita

4 rkl sokeria

1 tl vaniljasokeria

4 liivatelehteä

1 rkl kevytmaitoa

Koristelu

1/2 dl kuohukermaa

100 g tummaa leivontasuklaata 55%

1/2 rkl voita

Fazer suklaakarpaloita

Valmistus yli 60 min

  1. Voit valmistaa kinuskitäytteen kinuskikastikkeen jo edellisenä päivänä jääkaappiin valmiiksi. Mittaa kattilaan kuohukerma ja fariinisokeri. Kuumenna sekoitellen, kunnes seos kiehuu ja jatka keittämistä parin minuutin ajan. Anna kastikkeen jäähtyä täysin kylmäksi (jääkylmä vesihaude nopeuttaa). Siirrä jääkaappiin odottamaan.
  2. Sulata rasva miedolla lämmöllä kattilassa. Siirrä kattila sivuun ja sulata joukkoon paloiteltu suklaa. Lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet rasvasuklaaseokseen. Lisää kananmunat ja sekoita tasaiseksi. Kaada taikina leivinpaperilla vuorattuun halkaisijaltaan 18 cm irtopohjavuokaan.
  3. Paista 175-asteisen uunin keskitasolla noin 30 minuuttia. Brownien kuuluu jäädä meheväksi. Jäähdytä.
  4. Vaahdota kerma täytteitä varten ja sekoita joukkoon tuorejuusto. Jaa massa kahteen kulhoon.
  5. Kinuskitäyte: Pane liivatelehdet kylmään veteen likoamaan. Vaahdota kylmä kinuski. Sekoita kinuski, kermavaahtoseos ja sokeri keskenään. Kuumenna maito mikrossa kiehuvaksi ja sekoita siihen kuiviksi puristetut liivatelehdet. Kaada liivateseos ohuena nauhan täytteen joukkoon hyvin sekoittaen. Levitä kinuskitäyte jäähtyneen browniepohjan päälle kakkuvuokaan ja nosta jääkaappiin.
  6. Karpalotäyte: Pane liivatelehdet kylmään veteen likoamaan. Soseuta puolet hieman sulaneista karpaloista sauvasekoittimella. Sekoita karpaloseos, kermavaahtoseos, sokeri ja vaniljasokeri keskenään. Lisää joukkoon loput karpalot kokonaisina. Kuumenna maito mikrossa kiehuvaksi ja sekoita siihen kuiviksi puristetut liivatelehdet. Kaada liivateseos ohuena nauhana täytteen joukkoon hyvin sekoittaen. Levitä karpalotäyte heti kinuskitäytteen päälle, sillä hyytyminen alkaa nopeasti. Anna kakun hyytyä jääkaapissa vähintään 4 tuntia, mielellään yön yli.
  7. Kuumenna kerma kattilassa. Siirrä kattila pois levyltä ja lisää joukkoon paloiteltu suklaa. Kun suklaa on sulanut, lisää voi ja sekoita tasaiseksi.
  8. Nosta kakku tarjoiluvadille. Valuta lämmintä suklaakuorrutetta lusikalla kylmän kakun toiselle reunalle niin, että suklaa valuu kakun reunaa pitkin alas. Levitä lopuksi suklaakuorrutetta kakun puolikkaan päälle tasaiseksi kerrokseksi. Koristele pinta suklaakuorrutteisilla karpaloilla ja kohmeisilla karpaloilla.

Tekijät: Matilda ja Patricia