Akso-tontun muistiinpanoja: Rautamantulaisten silakkamarkkinaretki

IMGP8471 – KopioIMGP8473 – Kopio

8.10 Rautamantulaiset menivät silakkamarkkinoille. Matkalla katsottiin kaupunkia, rakennuksia, Esplanadia, Runebergin patsasta ja Kappelin koristeellisia ikkunoita. Kauppahallikin oli hieno. Oppilaat saivat ostaa omalla rahalla kaikkea mitä torilla ja kauppahallissa myytiin paitsi karkkia. Pullaa sai kyllä ostaa! Siellä myytiin silakoita, muikkuja, kaikenlaisia vaatteita ja matkamuistoja, suurin osa matkamuistoista oli poro, tai Suomi-aiheisia. Maistoimme kaikenlaisia herkkuja, esimerkiksi silakkasäilykkeitä, graavilohta ja -siikaa, muikkuja, kylmäsavustettua suutaria, nahkiaisia, rinkeleitä, pullaa ja saaristolaisleipää.

IMGP8469IMGP8472 – KopioIMGP8479

Rautamantulaiset kerääntyivät klo 12.30 laulamaan “Kalastaja-Eemelin valssin” ja sitten lähdettiin kotiin. Akso-tonttu salamatkusti Kimmon repussa mukana, ja maisteli ohimennen kaikenlaista tontuille sopivaa…

Toimittajina: Saara, Peppi ja Ella