Itäputous Fazerilla

Maanantaina 24.4.2017 Itäputous kävi vierailulla Fazerilla. Retkeen sisältyi karkkienmaistelua, kasveihin tutustumista, VR-lasien testailua, pullapitkon letittämistä, oikeanlaisen aterian luomista, Fazerin historiaa ja kaupassa vierailu. Retki opetti paljon mm. suklaan valmistamisesta, eri hedelmistä ja niiden käytöstä, perheyrityksen toiminnasta ja täydellisen aterian luomisesta.

Ensisksi mentiin bussilla Herttoniemeen. Siitä jatkettiin metrolla Mellunmäkeen, josta käveltiin noin kaksi kilometriä Fazerille. Ennen sisäänpääsyä syötiin eväitä, pihalla sijaitsevalla eväspaikalla. Kun päästiin sisään, Itäputous jaettiin kahteen ryhmään. Ensiksi toinen ryhmä kasvihuoneeseen tutustumaan erilaisiin kasveihin ja hedelmiin. Siellä nähtiin mm. banaaneja, kahvipapuja, kaakaopapuja, ananaksia ja sitruunoja. Sitten mentiin katsomaan Mignon munien kuorista rakennettua pupua ja kananmunaa. Sitten opas kertoi suvusta ja tärkeistä henkilöistä. Tämän jälkeen siirryttiin Fazerin herkkujen historiaan. Sen jälkeen mentiin kokoamaan oikeanlaiset ruoka-annokset. Sen jälkeen nähtiin hieno patsas ja suklaa 3D-tulostin. Tämän jälkeen menimme katsomaan tehtaan pienoismallia, jonka jälkeen letitettiin leikkipullapitkoja ja maistettiin jotain leipää. Sitten päästiin kokeilemaan VR-laseja, joilla nähtiin Fazerin purukumi-, leipä-, keksi- ja sulkaatehtaat. Tämän jälkeen päästiin kaikkien odottamaan karkkimetsään. Siellä sai syöda karkkeja mahan täydeltä. Sitten saatin ilmainen juuresleipä paketti ja Vaahtix karkkipussi, jonka jälkeen siirryttiin kauppaan. Sieltä sai ostaa esimerkiksi karkkia, jos oli ottanut rahaa mukaan. Sitten käveltiin metroasemalle, josta mentiin metrolla Herttoniemeen ja sieltä 85:lla koululle.

Kokonaisuudessaan retki oli  huippu kokemus, jota voi suositella kaikille.