Arvionurkka: Team Fortress 2

Team Fortress 2 on +12 tietokonepeli. Team Fortresissa kaksi tiimiä taistelevat toisiaan vastaan erilaisissa pelimuodoissa. Team Fortressin pelimuodot ovat man versus mashines, jossa koneet taistelevat pelaajia vastaan; hyökkäys/puolustus, jossa sininen tiimi yrittää vallata punaisen tiimin komentopisteitä; erikoistoimitus, jossa kumpikin tiimi yrittää kuljettaa salkkunsa rakettiin ja laukaista se; lipunryöstö, se on klassista lipunryöstöä; kukkulan kuningas, jossa tiimit yrittävät pitää yhtä komentopistettä tietyn aikaa; komentopisteet, jossa yritetään vallata viiden komentopisteen kautta vallata vihollisen tukikohta; pommilasti; siinä sininen tiimi yrittää kuljettaa pommin punaisten tukikohtaan ja pommilastikisa, jossa tiimit kilpailevat, kummat saavat pomminsa kuljetettua ensimmäisenä vihollisensa tukikohtaan. Team Fortresissa on erilaisia hahmoja. Tässä luettelo hahmoista: scout, pyro, heavy, spy, demoman, engineer, soldier, medic ja sniper. Hahmoille voi asettaa eri aseita ja varusteita.

Kuva on pelin sivuilta.

Tehnyt: Atte, Leevi ja Elias